Genel  | Binalar  | Bina İnşaat Süreleri  | Puan Tablosu  | Bina Puan Hesaplayıcı  | Birimler  | Birim Eğitim Süreleri  | BB-Kodları  | Kurallar
Hammaddeler
Birimler veya binalar yapabilmek için hammaddeye ihtiyacın vardır. Hammaddeleri otomatik olarak madenlerinden (oduncu, kil ocağı, demir madeni) alırsın. Hammaddeleri hesabına giriş yapmamış olsan bile alırsın.

Ne kadar hammadde alacağın madenin seviyesine bağlıdır. Üretilen hammaddelerin kaybolmaması için deponun yeterince büyük olması gerekir. Deponun ne kadar büyük olduğuna ve içinde ne kadar hammadde bulunduğuna ilişkin göstergeyi sağ üstte bulabilirsin
 
İlk adımlar
Oyunda yeniysen, en çok ihtiyacın olan ve düşünmen gereken şey hammaddelerdir. Oduncu kampında odun, kil ocağında kil ve demir madeninde demir üretebilirsin. Bu binaların seviyelerini ne kadar yükseltirsen, üretimin de aynı oranda artar. Oyuna başladığın ilk günlerde, odaklanman gereken binalar, kaynak üretimi sağlayanlar olmalıdır.

Eğer kaynak üretimi ile ilgilenirken ya da kaynak üreten binalarını geliştirirken yağmalanıyorsan ya da yağlamalanma riskin çok yüksekse, madenlerini korumanın bir diğer yolu da gizli depo yapmaktır. Gizli depo seviyesini ne kadar yükseltirsen, gizli deponun saklama kapasitesini o oranda arttırmış olursun. Bu sayede gelen yağmacılardan kaynaklarını korumuş olursun. Ayrıca duvar yapımına başlaman da yararlı olacaktır. Başlangıç aşamasında duvar rakip oyuncuların büyük kayıplar vermesine sebep olacaktır ve böylece saldırı alma riskini azaltacaktır.

Maden binalarını ve kaynak üretim planlarını düzenledikten sonra, asker üretimin için ticaret yapmaya başlayabilirsin. Kışlanda (ana bina 3. seviyede olmalı) mızrakçı üretebilirsin. Mızrakçılar saldırı için çok uygun olmayabilirler, ancak kaynak transferleri ve zayıf oyuncuları yağmalamak için uygundur.

Eğer ticaret yapmak istersen, pazar (ana binanın 3., deponun 2. seviyede olması gerekir) inşa edebilirsin. Bu bina sayesinde, çevrende bulunan köylerin neleri satışa çıkardığını görebilirsin. Bu şekilde, hangi kaynaklara ne kadar değer verdiğine bakarak, hangi oyuncunun nelere ihtiyaç duyduğunuda öğrenebilirsin. Elbette kendi satışlarını da pazar sayesinde yapabilirsin, fakat unutma ki pazar binan 1. seviyedeyken, 1 satıcın olur, yani kendi tekliflerinin kapasiteni aşmamasına dikkat et.

Bunun yanında dilersen bir kabileye katılabilirsin. Birlikte daha iyi savunma ve ticaret yapabilirsiniz. Elbette arkadaş da edinebilirsin...
Geç başlangıç
Eğer bir dünyaya geç başlangıç yaparsan, stratejini de değiştirmen gerekir. Elbette düzenli ve güvenli kaynak üretimi çok önemlidir ve kendini diğer köylerin yağmalarından koruman gerekir. En kısa sürede duvar ve gizli depo inşa edip seviyelerini arttırmanda fayda vardır. Bazen olası düşmanlarına güzel mesajlar yazman, aranızda bir arkadaşlık başlatabilir. Köyün yeterince gelişir gelişmez, sen de asker üretip yağmalara başlayabilirsin. Yağmalayarak kazanacağın kaynaklar, köyünün gelişimini hızlandırır.

İşte normalde gerçekleştirdiğin normal gelişime göre en büyük fark:
Her şeyini tek BEYe yatırma hatasını yapma. Diğerlerine yetişmek için daha fazla köye sahip olmak istemen mantıklı görünebilir. Fakat bu durum, ölümcül bir hata olma potansiyeline de sahiptir. Oynadığın dünyada uzun süredir oynayan çok güçlü oyuncular, kendi köylerini geliştirmiş ve güvenliklerini çok yüksek tutmuş olabilirler ve haritada çok önemli stratejik noktalara yerleşmiş olabilirler. Eğer askerlerinin büyük bölümü saldırılara, yağmalara gönderirsen, bu tür oyuncular için kolay lokma olabilirsin! Bu tür oyuncular çevrelerini çok dikkatli incelerler ve yeni aldığın köyleri henüz geliştirmeden elinden almaya çalışabilirler. Saldırıya uğradığında, herşey için çok geç olabilir.

Buna karşı uygulayabileceğin tek strateji, çok miktarda mızrakçı ve kılıç ustası üretmektir. Güçlü oyunculara kolay lokma olmanı engeller ve çoğu kez, tekrar saldırmalarına engel olur. Eğer ciddi bir yenilgi alırlarsa, seni rahat bırakırlar. Bu durum sana büyük bir moral kaynağı oluşturur. Böylece yüksek puanlı oyuncuların saldıran askerlerinin moralini %70'e varan oranda düşürebilirsin!

Köyünün güvenliğini arttırmak sana zaman kaybı olarak görünebilir. Ancak sonraki safhalarda bunun çok faydasını göreceksin. Örneğin 1200 mızrakçı ve 1200 kılıç ustası çok iyi bir savunma teşkil edebilir ve artık köy güvenliğini de sağlamış olup başka köyler alabilmek için bey üretmeye başlayabilirsin.

Büyük olasılıkla, çevrendeki köylere bakarak buna değdiğini fark edeceksin...
 
Pazar - Serbest ticaret
Serbest ticaret bir arkadaşına veya kendi köylerine hammadde göndermek istediğinde devreye girer.
Bunun ne zaman mümkün olacağı ise tamamen senin dünyada oyuna başlama zamanına bağlıdır.

Her pazarcı hammadde olarak en fazla 1000 odun, kil ya da demir taşıyabilir. Bunların 1000 odun, 500 demir veya 500 odun ya da 900 kil ve 100 demir mi olduğu önemli değildir.

Pazar yerini geliştirdiğinde pazarcıların sayısı, dolayısıyla da taşınabilen hammadde sayısı artar.
Tanımadığın biriyle hammadde takas edeceksen, bunu daha çok takas teklifleriyle yap, bu sayede hammaddelerin geleceğini garanti etmiş olursun.
 
Pazar - Takas teklifleri
Klanlar'da serbest ticaretin yanı sıra takas ticareti de vardır. Burada kendin teklifler verebilir ve birisi kabul edene kadar bekleyebilir ya da daha önce verilmiş bir teklifi arayabilirsin. Bir teklifi kabul ettiğinde ya da bir teklif yaptığında gerisi otomatik olarak gerçekleşir. Hammaddeler kendiliğinden gönderilir.

Kendin bir teklif yapabilmek için pazara git, "kendi tekliflerim"i seç ve orada bir y da daha fazla teklif oluştur. "Kaç kez verilsin" seçeneği ile aynı teklifi birden fazla kez yapabilirsin. Bu seçenek büyük miktarları takas etmek istediğinde pratiktir çünkü o zaman daha küçük oyuncular da teklifin parçalarını alabilirler.
 
Köy almak
Ele geçirmek, başka bir köyü fethetmek yani kendi bünyene katmak anlamına gelir. Bu, ikinci bir köye, daha ileride de daha fazla köye sahip olmanın tek yoludur. Bunu yapabilmek için öncelikle bir BEY eğitmelisin ve düşman köylere saldırmalısın (ve kazanmalısın). Bir BEY ile bir köyün desteğini düşürebilirsin. Destek normalde 100 civarındadır. Bir beyin saldırısıyla destek düşer. 20-35, bu esnada bir saldırıya 1, 2 ya da daha fazla bey göndermen fark etmez. Köyü alabilmek için desteği 0'a veya 0 altına indirmelisin. Genel olarak bir bey ile saldırarak 4 ya da 5 saldırı da mümkündür, istisnai durumlarda 3 saldırı da yeterli olabilir. Bir bey tek başınaysa, genelde düşman köyün alan savunması esnasında ölür, bu nedenle her zaman beraberinde destek göndermn gerekir.
© 2009 - 2024 - Kabile Savaşları